Cikksorozatunkban áttekintjük a passzívház gépészeti feladatokat azért, hogy a végén megérthessük, mi jelenti az egyik
épületenergetikai kulcsmegoldást a jövő épületeihez. A légkezelés és a fűtés után a melegvíz előállítással foglalkozunk.
Melegvíz-előállítás
Meglepő információ, miszerint leendő passzívházában ugyanannyi energiát igényel majd éves szinten a melegvíz előállítás, mint a fűtés.
Ez természetesen nem azt jelenti, hogy egy passzívházban többe kerül a melegvíz termelés, mint egy hagyományos épületben, inkább azt, hogy amíg az épület fűtési és hűtési energia fogyasztását töredékére tudjuk csökkenteni a passzívház technológiával, addig a hálózati hidegvíz felmelegítése pontosan ugyanannyiba kerül egy passzívházban is.
Van tehát egy éves költségünk – 4 fős család, átlagos, napi 200 literes fogyasztással számolva, energiahordozótól függően 38.250-141.000 Ft – amit szeretnénk optimalizálni. Ennél az összegnél lényegesen többet fizetnek azok, akiknek cirkuláltatva van a melegvíz hálózatuk. Olykor ennek akár a többszörösét is, azért a mellőzhető kényelemért, illetve vélt megtakarításért, hogy a csapból azonnal meleg víz folyjon. A cirkuláltatás valóban vízmegtakarítással jár, de az egész évben üzemelő fal vagy padlófűtés – attól függően, hol halad a melegvíz-vezeték – hőenergia fogyasztása akár egy nagyságrenddel is meghaladhatja a vízmegtakarítás összegét.
A fűtési fejezetben felsorolt hőtermelők mindegyike alkalmas HMV előállításra is.
Természetesen egy direkt villamos árammal fűtő rendszerkialakításnál villanybojlerünk lesz. A szobai kandallót kizártuk a HMV előállításból, bár a téli időszakban azért működtethető lehet megfelelő kialakításban.
Milyen költségekre számíthatunk a példaként említett napi 200 literes fogyasztásnál (cirkuláció nélkül) éves szinten?
Villanybojlerrel: 141 000 Ft
Villanybojlerrel, csúcskizárt árammal: 90 000 Ft
Levegős hőnyerő oldalú kompaktkészülékkel: 60 000 Ft
Földgázkazánnal – itt a kondenzációs megtakarítás nem számottevő: 42 000 Ft
Pelletkazánnal: 42 000 Ft
Talajszondás hőszivattyúval: 38 250 Ft
„Ha már a cirkulációt kikapcsoltuk, milyen megtakarítási lehetőségeink vannak még?”
Hulladékhő hasznosítására korlátozottak a lehetőségek. Az egyik alternatíva a napkollektoros rendszer, a másik megoldás nagyméretű kombi hűtő, amellyel ingyenesen lehet meleg vizet előállítani, de ez a beavatkozás garanciavesztéssel jár, ami miatt ez nem jelenthet optimális megoldást.
Napkollektoros rendszer esetén évi 60-65% megtakarításra, kiváltási arányra számíthatunk, ezt ésszerű beruházással nem lehet fokozni a napos órák számával való szoros összefüggés miatt. Az a napkollektor forgalmazó, aki ettől nagyobb kiváltást ígér, vélhetőleg nem számol a borús decemberi napokkal.
A legnagyobb megtakarítást egyébként a villamos bojlernél érhetjük el, akár 90 000 Ft-ot évente.
A hőszivattyúnál a legszerényebbet, évi 22 500 Ft körül.
Érdemes napkollektort telepíteni?
A válasz attól függ, hogy milyen hosszú távra gondolkodik… A leendő telepítés helyét és a gerincvezetéket mindenképp érdemes kialakítani az építési fázisban, így később nem jár komoly átalakítással a kiépítés. Ha a későbbiekben az épület nulla energiafogyasztása lenne a cél, akkor a melegvíz-termelésre inkább gazdaságos a napkollektor, mint a napelem.
Napkollektorból egy 1 kW teljesítményű egység 2-3 m² helyigényű (ára 100-200 000 Ft), míg napelemeknél ehhez a teljesítményhez 8-9 m² szükséges (ára 300-400 000 Ft).
Így marad hely a tetősíkon az egyéb fogyasztók táplálásához szükséges napelemes rendszer számára.
Felmerülhet a kérdés, hol van itt az Energiakulcs® szisztéma?
Kismértékben jelen van, elsősorban gondolkodásmód formájában.
Amikor egy talajkollektoros hőszivattyú melegvizet termel a nyári időszakban, akkor az előállított hőenergiával közel egyező mennyiségű hideg energiát tárol be a talajban, 1,5-2 méter mélységben.
Amikor az épületben túlmelegszik a belső tér, akkor ezt a már rendelkezésre álló hűtőenergiát szállítjuk be az épületbe a hőszivattyú bekapcsolása nélkül, így szinte ingyenes (óránként 2-3 Ft) a hűtés.
Lassacskán a tél felé közeledve nem tűnhet aktuálisnak, ám nagyon is lényeges időben, jól megtervezni családi ház hűtési rendszerét. A következő részben erről lesz szó!
Forrás:passzivhaz-magazin.hu